Hasiči zasahovali (17. - 19.4.2008)

Autor: František Petr <(at)>, Téma: Události - mimořádné, Vydáno dne: 20. 04. 2009

V době od pátku 17. do neděle 19. dubna 2009 zasahovali hasiči Karlovarského kraje 27x. U 5 požárů, 6 dopravních nehody, 8x poskytovali technickou pomoc, 1x zachraňovali vodáky z vody, 5x likvidovali uniklé nebezpečné látky a 2x vyjížděli zbytečně.

Z uvedeného výčtu zásahů a události uvedeme dvě nejdůležitější. V neděli 19. dubna v 17.40 hod. byli hasiči informováni o požáru pneumatik určených k recyklaci na skládce ve Vřesové. Postupně bylo povoláno ve 3. poplachovém stupni k zásahu 22 jednotek hasičů z celého kraje s 26 zásahovými vozy. Tato čísla se ještě mohou změnit, protože dohašování skládky dosud probíhá. Zásahové cisterny i nadále na místo zásahu dovážejí vodu, aby dohašovací práce probíhaly plynule.

Hořící pneumatiky vyvíjejí vysokou teplotu, obtížně se hasí a jejich hašení je dlouhodobá záležitost. Okolí bývá zamořeno hustým dýmem a hasiči většinou musí zasahovali v dýchacích přístrojích.

V tomto případě se hasiči rozhodli nechat zasaženou skládku vyhořet a soustředili se na záchranu objektů, ve kterých se nacházela recyklační technologie. Díky velké obětavosti a profesionalitě se hasičům podařilo tento objekt zachránit a požár udržet ve vymezeném prostoru.Okamžitě také o události informovali starosty okolních obcí a orgány odboru životního prostředí. Komunikace č. 222 ze Sokolova ve směru na Vřesovou je v místě zásahu dosud zcela uzavřena.

K požáru byla také povolána jednotka hasičů z Třemošné, která je určená pro speciální chemické zásahy. Tito hasiči po celou noc a v průběhu následujícího rána monitorovali stav ovzduší ve směru postupujícího dýmu. Vzhledem k tomu, že dým postupoval ve značné výšce především nad neobydlenými oblastmi a díky dobrým rozptylovým podmínkám, hasiči nenaměřili v ovzduší žádné nebezpečné koncentraci škodlivin. Občané byli o situaci průběžně informováni sdělovacími prostředky. V současné době již skládka nehoří.

Jako jedni z prvních vyjeli na místo zásahu chodovští dobrovolní hasiči se zásahovou cisternou CAS 20 TATRA 816. V kabině vozidla se naházelo celkem 6 hasičů. Hasiči jeli se zapnutými majáky a vydávali zvuková výstražná znamení. Při výjezdu z města Chodova jim vjel bezprostředně z pravé strany z vedlejší komunikace do cesty plně obsazený osobní automobil Škoda Octavia. Aby zachránil lidi cestující v osobním vozidle, provedl řidič zásahové cisterny v průběhu brždění boční manévr a cisterna skončila na střeše. Čtyři hasiči byli bezprostředně odvezeni do nemocnice, dva byli propuštěni. Jeden ze zbývajících hasičů byl vrtulníkem převeze do plzeňské nemocnice. Druhý zůstal hospitalizován v nemocnici sokolovské. Oba hasiči jsou mimo ohrožení života a prognóza jejich úplného uzdravení je velmi dobrá. Je nepochybnou skutečností, že řidič , strojník zásahové cisterny zachránil posádce osobního automobilu život, protože v případě střetu s rozjetou cisternou by nikdo z cestujících neměl naději na přežití.

V této souvislosti bychom chtěli opět apelovat na řidiče. Pokud spatříte zásahový automobil našich hasičů, jedoucí s výstražnými světelnými a zvukovými znameními, zůstaňte stát u pravého okraje vozovky, pokud stojíte. Co nejrychleji zajeďte k pravému okraji vozovky a zastavte, pokud jedete. Vyčkejte, dokud hasiči nepřejedou. Uvědomte si, že řidič rozjeté zásahové cisterny plné vody nemá mnoho možností, jak zabránit kolizi, pokud toto nebezpečí vyvoláte.