Ve Vřesové unikal čpavek, lidé ohroženi nebyli

Autor: Martin Kasal <(at)>, Téma: Události - mimořádné, Vydáno dne: 07. 07. 2010

Nebezpečná látka se naštěstí nedostala mimo areál Sokolovské uhelné. Při zásahu nebyl nikdo zraněn a hasičům a technikům ze zpracovatelského závodu ve Vřesové trvalo uzavření úniku téměř osmnáct hodin.

Při plnění železniční cisterny uvnitř objektu Sokolovské uhelné ve Vřesové začal v noci ze soboty na neděli z této cisterny unikat do ovzduší čpavek. Na místo jako první vyjela jednotka podnikových hasičů z Vřesové, ihned za nimi vyrazili také profesionální hasiči ze sokolovské stanice společně s kolegy ze sokolovské chemičky se speciálním protichemickým zásahovým automobilem. Podle prvních zpráv bylo v cisterně 27 tun čpavku. Hasiči místo úniku začali zkrápět vodou, která zachytávala výpary čpavku, tuto kontaminovanou vodu pak hasiči shromažďovali v záchytných jímkách a v přivolaných velkokapacitních cisternách. Měření koncentrace čpavku ve vzduchu po celou dobu zásahu ukazovala naměřené hodnoty v okruhu do 20 metrů od havárie, v okruhu 50 metrů už byly hodnoty nulové. Hasiči pracovali v ochranných oblecích a postupně se na místo dostavily další jednotky ze stanic v Karlových Varů, Chebu či dobrovolní hasiči z Chodova. Při prvotním zásahu uzavřela policie na tři hodiny silnici vedoucí do Vřesové. Hned v noci operační středisko hasičů informovalo o havárii zástupce okolních měst a obcí s tím, že únik se nešíří mimo areál a lidé nejsou ohroženi. Protože se nedařilo místo úniku čpavku uzavřít, hasiči unikající čpavek zkrápěli celou noc a pokračovali i během nedělního dne. Krátce před desátou hodinou dopoledne se technici ze Sokolovské uhelné dostali až k samotnému místu uniku a podařilo se jim dotáhnout ucpávku. Následné měření koncentrací potvrdilo, že z cisterny už žádný čpavek neuniká. Při náročném zásahu nebyl nikdo zraněn, nedošlo k poškození životního prostředí a obyvatelé okolních měst a obcí nebyli v ohrožení.

Čpavek:

Bezbarvá kapalina se štiplavým zápachem. Látka nebezpečná pro životní prostředí (vysoce toxická pro vodní organismy). Jedná se o žíravou, nehořlavou kapalinu. Páry mohou tvořit se vzduchem výbušné směsi. Ke vznícení dochází jen za vysokých koncentrací, vysoké teploty a silného zdroje energie. Látka je dokonale rozpustná ve vodě a tvoří, i při velkém zředění, ještě žíravé směsi. Páry silně dráždí oči, dýchací cesty a plíce. Nebezpečí vzniku křeče nebo edému hlasivek event. až zadušení. Nebezpečí edému plic. Po kontaktu s tekutinou poleptání kůže a očí. Při zásahu je nutné používat dýchací přístroj a úplný ochranný oblek.