Neopatrná manipulace se zábavní pyrotechnikou může snadno způsobit požár

Autor: Martin Kasal <(at)>, Téma: Výstrahy a upozornění, Vydáno dne: 29. 12. 2011

K maximální opatrnosti při používání oblíbených domácích ohňostrojů a dalších pyrotechnických hraček během silvestrovských oslav vyzývají hasiči v Karlovarském kraji. Z minulých let si totiž velmi dobře pamatují případy, kdy tyto hračky způsobily požáry nebo dokonce i zranily osoby, které petardy odpalovaly.

Z hlediska nebezpečí vniku požáru patří oslava příchodu nového roku z pohledu hasičů k nejrizikovějším dnům v roce. Používání zábavné pyrotechniky se stalo masovou záležitostí a je stále více oblíbené. Lidé, kteří chtějí během silvestrovské noci používat zábavnou pyrotechniku, by měli dbát základních bezpečnostních pravidel. V první řadě už při samotném nákupu těchto dělobuchů a raket. Všechny výrobky musí být opatřené česky psaným návodem a při použití je nutné se tohoto návodu držet.

Ve stánkovém prodeji mohou být prodávány pouze předměty nejnižšího stupně nebezpečnosti, tedy třídy I. Patří sem např. pyrotechnické hračky jako prskavky, pistolové kapsle, třaskavé proužky, malé tyčinky s barevnými plameny, blikavky, bouchací kuličky apod. Tyto předměty mohou být prodávány osobám mladším osmnácti let, pokud není v návodu uvedeno jinak. Pyrotechnické předměty II. třídy mohou být prodávány pouze osobám starším osmnácti let a patří sem předměty s hvízdavou náplní, bengálské ohně, gejzíry, petardy či rakety s náplní barevných světlic. Do III. třídy nebezpečnosti jsou zařazeny předměty, které mohou být prodávány pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů. Prodavač je povinen při prodeji těchto výrobků si u kupujícího tuto skutečnost ověřit. Patří sem velké ohňostrojové efekty, různé druhy raket a vystřelovacích dělobuchů.

Při samotné manipulaci pak hrozí kromě nebezpečí vzniku požáru i velké zdravotní riziko. Lidé by si tak měli uvědomit, kde mohou bezpečně tyto pyrotechnické hračky použít, v žádném případě to nesmí být například uzavřené prostory či místa v blízkosti vysoce hořlavých materiálů. Stejně tak nemohou odpalovat pyrotechnické hračky v blízkosti další osob.

Při jakémkoliv podezření, že domácí ohňostroj způsobil i sebemenší požár, je nutné toto nahlásit na tísňovou linku hasičů 150.

Každý rok během silvestrovské noci evidujeme několik případů, kdy zábavná pyrotechnika způsobila zranění či požár. Loňské oslavy Nového roku strávili například hasiči z Chebu na tržnici Svatý Kříž, kde právě jedna z raket podpálila stánek s oblečením a požár se následně rozšířil na desítky dalších stánků. Jen díky včasnému zásahu hasičů požár nezasáhl i nedalekou čerpací stanici.