Dnes je 22. 11. 2024 | Tiskový mluvčí Martin Kasal - tel.: 950 370 389, mluvci@hzs-kvk.cz
Cvičení a výcvik

Cvičení složek IZS Maafex 2012 v Teplé

Profesionální hasiči z několika stanic HZS kraje, jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí, specialisté z THW z Německa, neziskové nevládní organizace či nově utvořený evropský modul AMP Fakultní nemocnice z Brna (tzv. trauma-tým). To budou aktéři mezinárodního cvičení složek Integrovaného záchranného systému Maafex 2012 v Teplé na Karlovarsku.

Podle námětu cvičení zasáhne oblast kolem Teplé ve čtvrtek 21. června po půlnoci silné zemětřesení, jehož následkem budou mj. poškozeny hráze přehrady Podhora a rybníku Betlém. První zprávy mluví o desítkách zraněných a mrtvých osob a velký počet poškozených a zřícených budov. Záchranné práce navíc ztěžuje navíc silný déšť. Rozsah katastrofy přesahuje možnosti záchranářů a proto jsou povolány posily z jiných krajů i příhraničí. Od pátečního rána tak budou u Teplé zasahovat hasiči společně s kolegy z Německa, s pracovníky nevládních organizací Adra, Člověk v tísni, Český červený kříž či Charita a se záchranáři ze ZZS KV a FN Brno.

První den taktického cvičení, tj. pátek 22.6., bude hlavní činnost soustředěna do areálu bývalého podniku Jitona Teplá, kde poškozené a částečně zřícené budovy výrobních hal umožňují simulaci následků zemětřesení. Účastníci cvičení budou mít možnost si procvičit vyhledávání a záchranu zraněných (maskovaných figurantů) a jejich ošetření ve stanech modulu AMP. Zároveň bude v blízkosti areálu vystavěna tzv. materiální základna humanitární pomoci, která slouží pro zajištění nouzového ubytování 150 osob, a ve večerních hodinách začne stavba protipovodňové hráze na břehu Pivovarského rybníku. V sobotu bude cvičení probíhat také přímo v obci Teplá evakuací Domu s pečovatelskou službou do kulturního domu a nasazením dobrovolníků z vybraných nevládních neziskových organizací, kteří provedou plošný terénní průzkum potřeb obyvatel v postižených oblastech.

Cílem cvičení je prověřit připravenost HZS kraje na organizaci, koordinaci a poskytování humanitární pomoci obyvatelstvu postiženému mimořádnou událostí ve spolupráci s orgány krizového řízení kraje, ORP a starosty obcí, schopnost spolupráce s nevládními neziskovými organizacemi, prověřit fungování stávající platné dohody o poskytování vzájemné pomoci uzavřené mezi THW Bundesanstalt Svobodného státu Sasko a Duryňsko a HZS Karlovarského, Ústeckého a Plzeňského kraje a zjistit připravenost Modulu ´AMP´ FN Brno k nasazení v zahraničí v rámci EU Civil Protection Mechanism.

| Autor: Martin Kasal | Vydáno dne 18. 06. 2012 | 3598 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Anketa
Líbí se vám nová podoba webu?

Ano (5181 hl.)
 
Ne (3632 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8813
Kalendář
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
HZS Karlovarského kraje - Martin Hora & Daniel Fořt - © 2009